O zi frumoasa

Postat de reisnaor_2006 in Bucataras hai hui pe 4 Iun 2014, 16:50

Articol pe placul a 8 bucatarasi
comenteaza

            Ieri am avut o zi cu mult soare si voie buna.Am luat o pauza de la freamatul cotidian si am urcat in munte.Este foarte aproape de noi si nu profitam de frumusetea naturala.Ne-am luat prietenii si copii,am urcat in masina si am inceput aventura.

              Din orasul Sebes am plecat la ora 09 dimineata,am trecut prin Petresti,Capalna unde nu putem sa nu ne aducem aminte de Fetele de la Capalna,Sugag o zona foarte frumoasa cu oameni calmi si modesti si ne-am indreptat catre barajul de la Oasa,un loc de vis.

             Am urcat in munte pe drum forestier,plin de copaci si verdeata,soarele isi facea loc printre frunzele copacilor si ne mangaia fata dandu-ne pofta de viata.Am trecut pe la Poarta Raiului,un loc feeric.

             Si am ajuns la Cabana Sureanu.Un loc frumos ,curat,plin de verdeata,un cadru de vis.Am intalnit aici cativa prieteni si cei care se ocupa de cabana.De la cabana pana la la Vf. lui Patru mai aveam 1-2 ore de mers,dar ne-am oprit aici.

             Am intrat in padure,ocolind cabanele de la Sureanu si am ajuns intr-un loc unde eu il numesc Raiul pe pamant,un loc de unde nu ai vrea sa mai pleci Iezer Sureanu.Nu va pot descrie in cuvinte cata frumusete,aer curat, verdeata,o apa limpede cum nu am mai vazut pana acum,dar va las pozele sa vb pentru mine.

           Am poposit mai mult timp si am admirat pe rand toate frumusetile naturale si am plecat cu parere de rau ca ne despartim de acel loc minunat,dar cu promisiunea ca vom reveni.Pe drumul catre casa ne-am oprit pe Barajul de la Oasa,am facut poze,am mancat inghetata si am coborat mai injos la un gratar.

          A fost o duminica frumoasa,cu aer curat si multa verdeata.

Comentarii (5)

06.12.2014, 10:57

Abia cum am descoperit articolul tau . Te rog sa mai scrii.

VI

VI
28.03.2015, 11:56

Mi-a placut.Mai scrie!

07.04.2015, 15:48

Adauga comentariu
  • zambet
    • :))
    • :)
    • :D
    • =D>
    • >:D<
    • :x
    • :-*
    • :S
    • >:)
    • :">
    • :((
    • :(
    • ;)
    • :P
    • =))
    • :-h
    • :-q
    • :-bd
    • <:-P
    • :-??
    • \:D/
    • ;;)
    • @};-
    • ~O)
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Salată cu burrata și jamon - Rețeta rapidă și plină de savoare

ieri la 10:47

Cartofi noi cu brânză de burduf și bacon - Rețeta gustoasă și sățioasă

pe 25.06 la 05:34

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

pe 23.06 la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase