Fursecuri daneze ninse

de aziz in Prajituri, 22 Dec 2010 | 9970 vizualizari

 

sa nu ma intrebati de ce daneze ca habar nu am ,reteta am vz la tv facuta de Martha Stewart

 

INGREDIENTE

  • 200 gr unt la temp camerei
  • 200gr zahar cit mai fin cu putinta(data viitoare incerc cu zahar pudra)
  • 4 galbenusuri
  • 1plic praf de copt
  • 300 gr corn flour sau amidon alimentar
  • 400gr faina pentru prajituri (care creste singura,)
  • esenta de vanilie
  • 100 gr cocos pt decorat
  • sirop de ciocolata (100gr unt sau margarina,200gr ciocolata amara,200ml frisca lichida,in pahar de nessquik)
Portii: -
Timp de preparare: sub 90 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Fursecuri daneze ninse:

intr-un castron mixam untul la temperatura camerei cu zaharul pina obtinem o crema foarte fina adaugam apoi galbenusurile pe rind mestecind dupa fiecare.in alt castron amestecam faina cu praful de copt si corn flour sau amidon un praf de sare acest amestec se incorporeaza in crema de unt .trebuie sa obtinem un aluat putin elastic si nelipicios .se intind foi de jumatate centimetru grosime din care taiem diferite forme sau doar cerculete insa nr lor trebuie sa fie par.formele taiate se desprind cu lama unui cutit si se pun in tava cu hirtie de copt.dam la cuptor la 175 grade .stati cu ochii pe ele cind devin putin aurii pe margini le scoateti .la fel din tava se scot cu lama unui cutit usurel sint tare fragile si se lasa la racit pe un gratar.intre timp se face siropul de ciocolata:margarina sau untul se pune la topit impreuna cu ciocolata se adauga frisca lichida si paharul de nessquik.siropul se lasa putin la racorit dupa care cu o lingurita se pune pe fiecare biscuit se lipesc unu cite unu avem grija ca cicolata sa curga pe margini sau rotim sandwich-ul de biscuit prin ciocolata si apoi ii rostogolim prin cocos.se lasa la fel pe gratar sau pe hirtie de bucatarie.pot fi tinuti in cutii de plastic sau metalice .acesti biscuiti pot fi lipiti si cu gem sau orice crema doriti.in una din bilele de aluat am pus putin colorant alimentar verde din care am facut braduti insa culoasrea nu a iesit cum am vrut.

Daca ti-a placut reteta noastra "Fursecuri daneze ninse" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (29)

aziz 1

26.12.2010, 08:53

multumesc fetele mele dragi!sa aveti sarbatori minunate

diaconta 1

28.12.2010, 12:53

Da' chiar,de ce ...daneze? ai fost cumva in Danemarca sa vezi daca's de-acolo? ai grija Mona cum le strigi foarte faine,nici nu-mi pasa cum le zici,io mananc

aziz 1

28.12.2010, 21:43

adevarat ar trebui sa am grija acu apare careva si ma i-a la rost de ce atribui anumite chestii anumitor trestii. asa sint unii mai artagosi

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

ieri la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase