Prajitura Yafa

de aziz in Prajituri, 26 Dec 2010 | 23227 vizualizari

 

Am pus numele autoarei ,,yafa,,a iesit o prajitura delicioasa .,,yafa,,cu accentul pe ultima silaba in ebraica inseamna frumoasa ,toda raba yafa!(multumesc mult yafa).bineinteles eu am facut ceva modificari i-am facut crema .

 

INGREDIENTE

  • 4oua
  • 18 linguri ulei
  • 18 linguri apa
  • 18 lingurifaina
  • 1 zahar vanilinat
  • 7 linguri zahar
  • o mina de visine(pe care eu am uitat sa o pun in prajitura)1 praf de copt
  • 4 linguri cacao
  • 4 linguri nessquik
  • crema:
  • o cutie cu crema de vanilie
  • 250 grame smintina pentru frisca
  • un pahar de lapte rece
  • pt ornat:
  • sirop de ciocolata :1 ciocolata amara,250gr smintina pt frisca,100-150gr unt ,margarina,4-5 linguri nessquik
  • cocos
Portii: -
Timp de preparare: sub 60 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Prajitura Yafa:

se bat albusurile spuma se adauga zaharul si se mixeaza pina obtinem o bezea.adaugam pe rind galbenusurile apoi uleiul in fir ,apa .faina se amesteca cu praful de copt nesquik si cacao si se adauga in amestec si praful de sare deasemeni.dam la cuptorul preincalzit 175grade,25 -30 min ,verificati cu scobitoarea pt siguranta.acum prajitura se lasa 10 minute in cuptor apoi se adauga visinele din dulceata,din compot,din visinata,dar scurse pe un prosop absorbant .bineinteles eu am uitat sa le pun in prajitura insa cum am tinut mortzis sa aiba visine le-am pus in crema.se scoate din cuptor si se lasa la racit  dupa care cu un cutit se taie prajitura in 2 blaturi care se umplu cu crema urmatoare:se amesteca smintina pt frisca cu cutia de crema de vanilie si paharul de lapte pina obtinem o crema consistenta.punem crema intre blaturi si visinele in cazul in care uitati ca mine sa le puneti in blat.siropul de ciocolata il facem di o ciocolata amara 100 -150 gr unt sau margarina ,4-5 linguri de nessquik o cutie smintina pt frisca.topim untul sau margarina adaugam cubuleteler de ciocolata cind s-au topit adaugam restul ingredientelor lasam cit sa se intrepatrunda toate si dam deoparte . cind s-a racorit punem peste prajitura .eu am pus peste blaturi putin suc de la o portocala asa ca la tortulet.

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura Yafa" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (24)

ionix 1

28.12.2010, 14:36

suppppeeer... fată, tu ţi-ai luat aparat foto... arată super

aziz 1

28.12.2010, 21:17

daa bei il am de multa vreme dar a trebuit sa-i cumpar neste baterii reincarcabile ca cele obisnuite nu tineau nici pt o fotografie

babi5 1

04.09.2013, 16:09

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase